Najobávanejšia diagnóza ženskej populácie dneška – rakovina prsníka, zaznamenáva na Slovensku približne 3000 novozistených prípadov ročne a postihuje čoraz viac mladšie vekové kategórie. Toto číslo neustále rastie. Štatistické výsledky dlhodobého prežívania vzhľadom na pozornosť, aká sa danej problematike venuje nie sú uspokojivé.

Príčin je niekoľko: neskoré stanovenie diagnózy z rôznych dôvodov, nedostatočné pristrojové vybavenie, zlá dostupnosť kvalifikovaných pracovísk, zdlhavý a nekoordinovaný diagnosticko-liečebný proces.
Všetky tieto zdanlivo anonymné informácie silne zarezonujú, keď sa problém zákernej choroby zrazu týka našich najbližších. Vtedy chceme len jedno. Nájsť čo najskôr špičkové pracovisko, skúsených špecialistov, zabezpečiť čo najkvalitnejšiu starostlivosť. Nepodceňujte mamografické pravidelné prehliadky. Mamografia vie aj bez príznakov ochorenia prsníkov odhaliť malé ložiská rakoviny, ktoré ešte pravdepodobne metastázy nevytvorili, a diagnostikovať tak ochorenie vo včasnom liečiteľnom štádiu, t.j. aj o 3-5 rokov skôr, než by sa prejavilo pohmatovým nálezom.